سیر یکی از اعضای خانواده بزرگ صیفی‌جات است که در فصل بهار به‌وفور یافت می‌شود و به‌صورت خام و یا در غذاهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. از دیرباز در شهرهای شمالی مصرف سیر به‌صورت خام و یا در غذاهای مختلف بسیار زیاد بوده است. این نکته علاوه بر سلیقه غذایی به دلایل پزشکی زیادی مرتبط می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

سیر-برای-درمان-بیماری

سیر حاوی موادی مانند فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی و ویتامین‌های B2، B1 و B33 است. شاید این نام‌ها زیاد برایتان آشنا نباشد اما حتماً با مواردی مانند کمردرد، دندان‌درد، دردهای سینوزیتی و سرماخوردگی آشنایی دارید. جالب است بدانید سیر درمان مناسبی برای همه این دردهاست.

به دلیل زیاد بودن رطوبت و بارندگی در قسمت‌های شمالی ایران احتمال رشد میکروب، سرماخوردگی، سینوزیت و دردهای روماتیسمی بسیار بیشتر است و مصرف زیاد سیر می‌تواند یکی از عوامل پیشگیرانه باشد که در مناطق مرطوب بسیار مؤثر است.

همچنین برای درمان بیماری‌های عفونی دستگاه گوارش نیز می‌توان هرروز صبح یک حبه سیر درسته را بدون جویدن خورد که این کار باعث ضدعفونی کامل معده روده‌ها می‌شود و نقش یک آنتی‌بیوتیک قوی را ایفا می‌کند.

سیر برای درمان گل‌مژه و میخچه پا استفاده می‌شود. هر دو این‌ها براثر واکنش بدن در برابر ویروس به وجود می‌آیند که سیر با خاصیت آنتی‌بیوتیکی خود می‌تواند به‌سرعت آن‌ها را از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *