کدو حلوایی پوست و گوشتی نارنجی دارد و جزو سبزیجات رنگی محسوب می شود که از بروز آکنه، بیماری های قلبی، دژنراسیون ماکولای چشم و اضافه وزن پیشگیری می کند.

 

این کدوهای گرد یا گلابی شکل بزرگ خواص دیگری نیز دارند:

بتاکاروتن

کدو حلوایی حاوی میزان بالایی رنگدانه بتاکاروتن است. این رنگدانه به پیشگیری از بروز آکنه ، سرطان و دژنراسیون ماکولای چشم کمک می کند. ۲۵۰ گرم (یک لیوان) کدو حلوایی پخته شده ۸/۵۵ میلی گرم بتاکاروتن دارد که میزان قابل توجهی است. این ترکیب برای پوست و بهبود وضعیت آن نیز مفید است.

فیبرها

کدو حلوایی حاوی فیبرهای محلول در آب است که به کاهش کلسترول بد کمک می کنند. فیبرهای غیرمحلول در آب موجود در این ماده غذایی نیز معده را پر کرده و احساس سیری ایجاد می کند. این فیبرها با یبوست نیز مقابله می کنند.

لوتئین

کدو حلوایی منبع مهم کاروتنوئیدها از جمله لوتئین است که از بروز دژنراسیون ماکولای چشم و نیز از آب مروارید و سرطان کولون پیشگیری به عمل می آورد.

منیزیم

کدو حلوایی غنی از منیزیم است. این ماده معدنی برای تسکین آلرژی ها، آسم، سلامت قلب و عروق، کنترل فشار خون، برطرف کردن سنگ کلیه و کاهش سندرم پیش از قاعدگی مفید است.

پتاسیم

کدو حلوایی به عنوان یک ماده غذایی غنی از این ماده معدنی باعث کاهش خطر ابتلا به پرفشاری خون، سنگ کلیه و سکته مغزی می شود. این ماده غذایی به میزان زیادی پتاسیم دارد و برای بدن مفید است.

تیامین

با مصرف یک لیوان یعنی معادل حدود ۲۵۰ گرم کدو حلوایی پخته شده به میزان زیادی ویتامین B جذب بدن می شود. این ویتامین نیز برای تحریک عملکرد مغز مفید بوده و باعث بهبود خلق و خوی و تقویت حافظه می شود.

ویتامین B۶

کدو حلوایی تأمین کننده میزان زیادی ویتامین B۶ برای بدن است. این ویتامین به کاهش بیماری های قلبی و همچنین افسردگی کمک می کند. ۲۵۰ گرم کدوحلوایی پخته شده حدود ۰/۴ میلی گرم ویتامین B۶ دارد. قابل ذکر است که آب پز کردن کدو حلوایی باعث از بین رفتن ویتامین B آن خواهد شد.

ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که از ابتلا به آب مروارید و بیماری های مزمن پیشگیری می کند. کدو حلوایی بهترین منبع ویتامین C است. یک لیوان معادل ۲۵۰ گرم کدو حلوایی ۳۱ میلی گرم ویتامین CC به بدن می رساند که میزان بسیار بالایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *